اطلاعلاتی راجع به فضاپیما ها

تاکنون سه نوع اصلی فضا پیما ساخته شده است : ماهواره – کاوشگر بدون سرنشین و فضاپیمای با سرنشین . همه ی فضاپیما ها برای رفتن به فضا به موشک های قوی نیاز دارند .

ماهواره ها فضاپیماهای بدون سرنشینی هستند که دور مدار زمین میگردند . آنها برای پژوهش درباره ی سیاره ما – ارتباطلات و پیش بینی وضع هوا یا مثل تلسکوپ فضایی هابل برای کاوش های کیهانی به کار میروند . در این فضاپیماها دستگاه هایی مانند گیرنده ها و فرستنده های رادیویی دستگاه های اندازه گیری و دوربین ها و رایانه ها کار گذاشته شده اند . انرژی لازم برای کار دستگاه های درون ماهواره از صفحه های خورشیدی فراهم میشود که انرژی نور خورشید را به الکتریسته تبدیل میکنند


روبات های در فضا

از فضاپیماهای روباتی که به کاوشگر معروف اند برای عبور از کنار سیاره های دیگر پیمودن مدار این سیاره ها یا نشستن روی انها استفاده میشود . در این کاوشگر ها دوربین ها و ابزارهایی برای جمع آوری اطلاعات علمی و فرستادن آنها به زمین وجود دارد . این اطلاعات بصورت جریانی از علایم رادیویی به زمین فرستاده میشود . کاوشگر ها موتورهای موشکی کوچکی دارند که هنگام تغییر مسیر یا برای کاهش سرعت پیش از فرود به مدار زمین روشن میشوند . بعضی کاوشگرها وسیله ای برای نشستن روی سطح سیاره ها میفزستند که با استفاده از ترمز موشکی و چتر های نجات به آرامی فرود میآید .

سفرهای فضایی با سرنشین

نخستین فضاپیمای با سرنشین آپولو بود که در سال 1969 میلادی فضانوردان را به ماه برد . پس از ان ایستگاه های فضایی مدازی و شاتل های فضایی ساخته شدند . سفینه های با سرنشین باید هوا , غذا و آب کافی برای زنده نگه داشتن و کار چند ماهه ی فضانوردان را در فضا همراه داشته باشند . مواد تازه را میتوان از زمین با فضاپیماهای بدون سرنشین فرستاد . این سفینه ها میتوانند در فضا به فضاپیمای با سرنشین متصل شوند .

موشک ها

فضاپیماها برای رشیدن به سرعت لازم و ورود به مدار زمین یا گریز از گرانش زمین به موشک پرتابی نیاز دارند . این موشک ها اغلب سه بخش یا مرحله دارند . وقتی سوخت یک بخش تمام میشود , آن بخش بخش سقوط میکند و بخش دیگر روشن میشود .

درباره نویسنده

admin

مدیر وب سایت بروز مطلب و مسلط بر علوم برنامه نویسی وب و کامپیوتر و همچنین مباحث رشته الکترونیک

همه پست ها