ماهواره چیست ؟

ماهواره ها اجسامی مصنوعی هستند که در مداری به دور اجسامی با جرم بیشتر میگردند.گردش آنها شبیه چرخش قمر(ماه) به دور سیاره است . به همین سبب به آنها قمر مصنوعی نیز میگویند

از فضاپیمایی که در مداری به دور زمین میگردد میتوان برای تقویت و ارسال مجدد پیام ها در مسافت طولانی استفاده کرد . بعضی از ماهواره ها برای فرستادن علایم یا سیگنال های تلویزیونی به سراسر دنیا یا ردگیری حرکت تند بادها و جبهه های بزرگ هوا به کار میروند . از ماهواره های ارتباطی برای انتقال مکالمات تلفنی اطلاعات رایانه ای استفاده میشود . این ماهواره ها علایم را از ایستگاه فرستنده ای در روی زمین میگیرند و آنها را تقویت میکنند و بصورت باریکه هایی به اسیتگاه زمینی دیگیری میفرستند که ممکن است هزاران کیلومتر دورتر باشد


مدار زمین ثابت

بیش تر ماهواره های ارتباطی , در مدار خاصی معروف به مدار زمین ثابت , که در حدود 35900 کیلومتری خط استوا است می گردند . این مدار به ماهواره اماکن می دهد تمام وقت در نقطه ثابتی بالای سطح زمین باشد.

ماهواره های اختر شناسی

ماهواره های اختر شناسی که حامل تلسکوپ ها و وسایل دیگر هستند از بالای جو زمین اجسام دور دستی چون ستاره ها سحابی ها و کهکشان ها را بسیار واضح تر از آن که از روی زمین دیده می شوند میبییند . همچنین تمام انواع موج از جمله فرو سرخ فرابنفش پرتوهای ایکس و پرتوهای گاما را دریافت میکنند که جو تا حدی یا کاملا جلو آنها را سد میکند . برای مثال دانشمندان ماهواره های پرتو ایکس را بکار میبرند تا سیاه چاله ها و ستاره های دوتایی بسیار دور را مطالعه کنند .


جستوجو در زمین

ماهواره های سنجش از راه دور که به دوربین های قوی و ابزار های دیگر مجهز هستند , اطلاعات ارزشمندی درباره ی منابع طبیعی سیاره ما به زمین میفرستند . آنها تغییر های کلاهک های یخی قطبی یا میزان تخریب جنگل های بارانی را که بع دست انجام میگرد آشکار میکنند . ماهواره های هواشناسی حرکت تند باد ها را تعقیب میکنند و اطلاعاتی را که برای پیش بینی وضع هوا از چند روز پیش لازم است را بدست می آورند . بسیاری از این ماهواره ها نیز برای بدست آوردن اطلاعات جاسوسی به فضا فرستاده میشوند .

درباره نویسنده

admin

مدیر وب سایت بروز مطلب و مسلط بر علوم برنامه نویسی وب و کامپیوتر و همچنین مباحث رشته الکترونیک

همه پست ها